Založte spolu s námi knihovnu ve svém okolí

Celková cena / rok: 0
Požadovaná záloha: 0 Kč
Adresa: Na Sídlišti III 412, Průhonice, 252 43
Lokalita: Česká republika » Středočeský kraj » Praha-západ
GPS: 50°0'19.674''N, 14°33'22.457''E

Typ inzerátu: Nabídka
Kategorie: »
Zveřejněno: 19. June 2013, 09:55
Identifikátor inzerátu:

Společnost: Knihovna Průhonice
Kontaktní osoba: Vítězslav Praks
Web:
Email: mail@... zobrazit celé

Podrobný popis

Chtěli byste založit veřejnou, neziskovou knihovnu ve svém okolí a to s naší pomocí zdarma? Víte o nějakém vhodném prostoru? Víte alespoň o jednom místním člověku, který by byl ochoten se o knihovnu bezplatně starat jako dobrovolník? Pak ji tedy společně založme!

Nic více opravdu nepotřebujete. O zbytek se postáme my, občanské sdružení ČTE!. V rámci našeho občanského sdružení založíme knihovnu ve Vaší obci a také:
- Zajistíme přidělení registrace na Ministerstvu kultury.
- Zajistíme metodický provoz knihovny. (Tvorbu katalogu, IT koncepci).
- Zajistíme plnění administrativních povinností knihovny směrem k Ministerstvu kultury i k dalším povinným subjektům.
- Zajistíme provoz knihovny po účetní stránce.
- Nebráníme se ani vzniku nestandardních knihoven – např. knihovny v rámci obchodního centra či symbiotickému propojení knihovny a prostoru sloužícího k podnikání (při zachování nekomerční povahy knihovny).
- Jednoduchá forma spolupráce (typicky smlouva o spolupráci, uzavřená na dobu neurčitou nebo určitou), jak budete chtít.

Proč takto zakládat knihovny?
- Tomáš Garrigue Masaryk prosadil za první republiky zákon, který zakládal povinnost každé obci založit knihovnu. Aby každý občan měl skutečně reálně otevřený přístup k informacím, novým znalostem, novým myšlenkám. To byl politik, který pro svou zem plánoval budoucnost. První republika byla doba rozmachu knihovnictví. Knihovny byly vnímány jako ústřední instituce v projektu povznesení československého státu.
- Od roku 2004 bylo zrušeno cca 300 knihoven. Tempo rušení knihoven a jejich poboček stále roste. Výsledek tohoto procesu je snadné odhadnout: Hloupá společnost, která bude vytvářet jen bídu a násilí. To je přece zřejmé, tak proč s tímto trendem něco neudělat?
- Existence lokálních knihoven je extrémně významná pro děti. Je nutné, aby děti získaly návyk pravidelně číst různé texty, nejen zábavné a získaly schopnost nad čteným textem přemýšlet, analyzovat jej. Pro zvýšení atraktivity knihovny pro děti je velmi vhodné spojení knihovny s bezplatným dětským koutkem, zapojení dětského filmového klubu, spojení knihovny a klubovny, čtení dětem a další techniky zvýšení atraktivity knih u dětí.
- Smyslem malé lokální knihovny není nahromadit závratné množství knih. Cílem je vytvořit funkční veřejný prostor, v němž děti si mohou připravit referát, vytisknout si ho, zahrát si spolu s dalšími dětmi (které v knihovně potkají) deskové hry, vzdělávat se přirozeně, socializovat se v klubovně. Smyslem je vytvořit funkční prostor v němž se mohou odehrávat kulturní akce (filmové kluby, literární čtení, přednášky, výstavy umělecké i neumělecké…). Nekomerční prostor, v němž se mohou setkávat mladí a staří, bohatí i chudí a usilovat o vlastní zdokonalení.
- Zní to jednoduše, vytvořit něco takového nestojí mnoho peněz a přesto v mnoha obcích nic takového neexistuje. Můžeme to změnit.
- Pro rodiče znamená existence takovéto knihovny vědomí, že děti jsou v bezpečí knihovny, mimo nebezpečnou ulici.
- Takto víceúčelově pojaté zařízení nebude mít nouzi o využití, bude mít stále plno. Peníze a čas použité na toto zařízení, budou využity tím vůbec nejlepším možným způsobem.
- Pro seniory znamená podobná knihovna možnost setkat se s lidmi různého věku, získat přístup ke knihám či internetu, který mnohý senior doma nemá – či nemá v potřebné kvalitě, případně aktuálnosti.
- Pro vědce a kreativní pracovníky znamená existence podobné knihovny možnost zabývat se špičkovou vědou přímo v nejbližším okolí svého bydliště. Jak? Každá knihovna s platnou licencí od Ministerstva kultury má přístup k různým elektronickým databázím. Databázím bibliografických informací i plnotextových informací. Každou knihovnu, kterou takto pomůžeme založit, vybavíme rozsáhlým elektronickým archivem. Takže i na omezeném prostoru 100 m2 můžete mít ohromnou elektronickou knihovnu.
- Pro dobrovolníky existence takové knihovny znamená nejen možnost seberealizace, ale především možnost konkrétním účinným způsobem změnit místní podmínky k lepšímu. Netolerovat pasivně špatný stav veřejné infrastruktury, sám jej účinně změnit!
- Založit knihovnu je snadné. Nemusíme být milionáři, abychom toho dosáhli. Stačí chuť začít. Knihovnu je možné propojit s místním mateřským centrem, klubem seniorů, s jakoukoliv funkční komunitou, která ve Vašem okolí existuje. Začněte s málem, postupně bude Vaše malinká knihovna růst.

Zaujala Vás naše nabídka? Chtěli byste ve svém okolí založit knihovnu? Chcete se dozvědět více? Máte v této záležitosti jakýkoliv námět nebo ochotu pomoci? Pak nás prosím kontaktujte.

Jste skeptičtí? Myslíte, že to nemůže fungovat? Pak vězte, že již nyní existuje pět takovýchto knihoven a stále přibývají další!


I ve Vašem okolí může vzniknout krásná knihovna. Když budete chtít.